Informacie

Ako správne postupovať pri výbere  podlahy?

-Farbu a vizuálny charakter podlahy si vyberte podľa svojho vkusu,  fotiek, referencíí, časopisov a svoju voľbu konzultujte s architektom.

-Včas kontaktujte realizačnú firmu, aby Vám odborníci poradili s výberom vhodného druhu podlahy a prípravou podkladu.

-Dôležitá je príparava vhodného podkladu, častokrát už od základovej dosky.

-Pri poteroch dbajte na správne vyhotovenie, rovinnatosť, presnosť detailov a vhodne umiestnené dilatácie (dilatácie v poteri je na povrchu liatej podlahy vždy troška vidno, tak musia byť umiestnené tak, aby nenarúšali celkový dojem)

-Rovinnatosť poteru je dôležitým faktorom, 1cm hrúbky poteru je omnoho lacnejší, ako 1cm hrúbky nivelačky potrebnej na vyrovnanie.

-Dbajte na vhodnú tepelnú izoláciu a izoláciu proti vode.

-Pri podlahovom kúrení, použite správny poter určený na takéto účely.

-Rátajte s dobou zrenia poteru pri cementových poteroch 28dní, pri anhydridoch  20-40 dní.

-Pred realizáciou si nechajte premerať vlhkosť podkladu, ak je podklad vlhký nie je možné aplikovať podlahové krytiny. Vlhkosť cementového poteru ba mala byť max 3% cm, anhydridového poteru max.0,5%cm.

-Je jedno či zvolíte cementový, alebo anhydridový poter, ako podklad pod liatu podlahu, dôležité je jeho správne prevedenie. O potrebných detailoch sa pred realizáciou poterov bavte s odborníkmi na liate podlahy.

 

Aký je vhodný podklad ?

-Vyzretý cementový, alebo anhydridový poter.

-Vlhkosť  cementového poteru ba mala byť max 3% cm, anhydridového poteru max.0,5%cm, pred pokládkou ďalších vrstiev.

-Rovinnatosť , rozdiel max 2mm merané 2m kalibrovanou latou.

-Vhodne umiestnené a rovné dilatácie v priestore a po obvodoch miestností.

-Nám sa ako podklad viac osvedčil anhydridový (sadrovcový) poter z dôvodu že má samonivelizačné vlastnosti a ako taký sám vytvorí potrebnú rovinnatosť, čím sa môžu eliminovať chyby pracovníkov pri manuálnom hladení. Takisto sa dajú z anhydridu realizovať väčšie dilatačné celky, takže na povrchu môže byť menej, alebo žiadne dilatačné špáry.

-Ak treba podklad pred realizáciou nivelovať z rôznych dôvodov, ako napríklad krivý podklad, nedostatočná výška, popraskaný poter, konzultujte toto vopred vždy s odborníkom na liate podlahy. Nivelačná hmota zaleje a zamaskuje všetky problémy podkladového poteru, avšak tieto sa môžu časom prejaviť na tých najnevhodneších miestach.

-Vo všeobecnosti odporúčame venovať veľkú pozornosť poteru, lebo jeho následná nivelizácia môže byť komplikováná z dôvodu rozlišných rozťažností materiálov, zlej priľnavosti a zbytočných fifnančných nákladov.

 

Ako ušetriť ?

-Včas oslovte odborníkov na liate podlahy a konzultujte ešte pred realizáciou poterov.

-Vyberte si renomovanú firmu, pri liatej podlahe platí dvojnásobne “ nie som taký bohatý , aby som kupoval lacné veci” , prípadné opravy liatej podlahy, strata času a peňazí určite nikoho nepotešia.

 

Dá sa z liatej podlahy relizovať schodisko ?

Áno. Z väščiny materiálov vieme vyhhotoviť aj schodiskové stupne, tak aby boli rovnaké ako liata podlaha. Ako podklad slúži železobetónová konštrukcia schodiska.
Schodisko musí byť pred realizáciou veľmi precízne murársky vyspravené. Samozrejme že realizácia schodov je veľmi náročná práca, časovo aj finančne náročnejšia ako bežná liata podlaha.

 

Ako je to s obvodovými špárami, t.j. soklami ?

Na výber je viacero variant riešenia tohto detailu, avšak konkretny typ musi byť dohodnutý už pred samotnou realizáciou. Môžu sa používať ľubovolné soklové lišty, napríklad parketové, osvedčené sú hliníkové L profily, alebo obyčajné drevené lišty, ktoré natrieme farbou podlahy. Riešenie prekrytia obvodovej dilatačnej špáry silikónovým tmelom, bez lišty je moderná varianta, ale pri kvalite stien a podlahových poterov v našich končinách je toto riešenie ťažko dokonale realizovateľné a tmel neprekryje všetky nerovnosti. Pri takomto riešení odporúčame stenu pri podlahe do výšky aspoň 3 cm, natrieť špeciálnou vodeodolnou farbou (môže byť aj vo farbe podlahy) aby sa pri umývaní mopom neznehodnotila.

 

Ekológia

Naše portfólio podláh zahŕňa celé spektrum výrobných postupov použitých materiálov, cez 100% ekologický a prírodný produkt Pietra di Venezia, cez cementové zmesi , až po syntetické živice. V každom prípade všetky výrobky sú produkované renomovanými výrobcami s ohľadom na ochranu životného prostredia.

 

Zdravie

Všetky naše podlahy sú zdravotne nezávadné. Buď sú na báze prírodných materiálov alebo syntetických živíc, ktoré však sú absolútne bezrospúšťadlové a tým pádom absolútne zdraviu nezávadné. Vačšina našich produktov je certifikovaná pre použitie v zdravotníckych zariadeniach a potravinárskej výrobe ( narozdiel od vaščiny dlažieb , parkiet, kobercov a pod., ktoré nespľňajú takéto vysoké kritériá )

 

Deti

Našim cieľom je aby všetky naše produkty boli absolútne bezpečné, komfortné a odolné. Vďaka svojim vlastnostiam sú liate podlahy pružnejšie ako napríklad keramická dlažba a tak bezpečnejšie pri páde dieťaťa na podlahu.

 

Hluk

Vyššia pružnosť liatych podláh spôsobuje že podlahy majú velmi dobrý útlm hluku.

 

Tepelná pohoda

Liate podlahy sú vačšinou veľmi tenké ( od 3mm), vysoko pružné a pevne spojené s podkladom. Tieto vlastnosti zaručujú vysoký komfort, rýchly prestup tepla z podlahového kúrenia a tepelnú pohodu aj pri vypnutom kúrení. Liata podlaha je prirodzene teplejšia ako napríklad keramická dlažba takže aj s bosými nohami sa budete cítiť veľmi príjemne.

 

Domáce zvieratá

Vďaka ľahkej údžbe liatch podláh sú tieto ideálne pre vašich domácich miláčikov.

 

Oheň

Všetky naše produkty sú nehorľavé. Vrcholom požiarnej odolnosti v našej ponuke je liata podlaha Pietra di Venezia, ktorá je vyrobená zo 100% magnezitu, čo je produkt krotý odolá žiaru až do 800 st.C, a kvoli jeho vlastnostiam sa napríklad využíva vo vysokých peciach, kde sa taví oceľ, alebo z magnezitových tehál sa vyrábajú ohniská krbov.

 

Antistatika

Liate podlahy sú antistatické vďaka svojmu pevnému prepojeniu na podklad.

 

Opraviteľnosť

Liate podlahy sú opraviteľné. Vieme opraviť aj vačšie poškodenia. Pri niektorých druhoch podláh dokonca opravy vôbec nie je vidno.

 

Steny

Jednota je IN... rovnaká podlaha, rovnaká stena.... pri vačšine produktov vieme aplikovať liate podlahy aj na steny.