Často kladené otázky


Ako správne postupovať pri výbere podlahy?

- Farbu a vizuálny charakter podlahy si vyberte podľa svojho vkusu, fotiek, referencii, časopisov a svoju voľbu konzultujte s architektom.

- Včas kontaktujte realizačnú firmu, aby Vám odborníci poradili s výberom vhodného druhu podlahy a prípravou podkladu.

- Dôležitá je príprava vhodného podkladu, častokrát už od základovej dosky.

- Pri poteroch dbajte na správne vyhotovenie, rovinatosť, presnosť detailov a vhodne umiestnené dilatácie (dilatácie v poteri je na povrchu liatej podlahy vždy troška vidno, tak musia byť umiestnené tak, aby nenarúšali celkový dojem)

- Rovinatosť poteru je dôležitým faktorom, 1cm hrúbky poteru je omnoho lacnejší, ako 1cm hrúbky nivelačky potrebnej na vyrovnanie.

- Dbajte na vhodnú tepelnú izoláciu a izoláciu proti vode.

- Pri podlahovom kúrení, použite správny poter určený na takéto účely.

- Rátajte s dobou zrenia poteru pri cementových poteroch 28dní, pri anhydridoch 20-40 dní.

- Pred realizáciou si nechajte premerať vlhkosť podkladu, ak je podklad vlhký nie je možné aplikovať podlahové krytiny. Vlhkosť cementového poteru ba mala byť max 3% cm, anhydridového poteru max.0,5%cm.

- Je jedno či zvolíte cementový, alebo anhydridový poter, ako podklad pod liatu podlahu, dôležité je jeho správne prevedenie. O potrebných detailoch sa pred realizáciou poterov bavte s odborníkmi na liate podlahy.

 

Aký je vhodný podklad?

- Vyzretý cementový, alebo anhydridový poter.

- Vlhkosť cementového poteru ba mala byť max 3% cm, anhydridového poteru max.0,5%cm, pred pokládkou ďalších vrstiev.

- Rovinatosť , rozdiel max 2mm merané 2m kalibrovanou latou.

- Vhodne umiestnené a rovné dilatácie v priestore a po obvodoch miestností.

- Nám sa ako podklad viac osvedčil anhydridový (sadrovcový) poter z dôvodu že má samonivelizačné vlastnosti a ako taký sám vytvorí potrebnú rovinatosť, čím sa môžu eliminovať chyby pracovníkov pri manuálnom hladení. Takisto sa dajú z anhydridu realizovať väčšie dilatačné celky, takže na povrchu môže byť menej, alebo žiadne dilatačné špáry.

- Ak treba podklad pred realizáciou nivelovať z rôznych dôvodov, ako napríklad krivý podklad, nedostatočná výška, popraskaný poter, konzultujte toto vopred vždy s odborníkom na liate podlahy. Nivelačná hmota zaleje a zamaskuje všetky problémy podkladového poteru, avšak tieto sa môžu časom prejaviť na tých najnevhodneších miestach.

- Vo všeobecnosti odporúčame venovať veľkú pozornosť poteru, lebo jeho následná nivelizácia môže byť komplikovaná z dôvodu rozličných rozťažností materiálov, zlej priľnavosti a zbytočných finančných nákladov.

 

Ako ušetriť?

- Včas oslovte odborníkov na liate podlahy a konzultujte ešte pred realizáciou poterov.

- Vyberte si renomovanú firmu. V prípade nutnosti opravy liatej podlahy po zlých majstroch je táto oprava finančne náročnejšia ako to čo ušetríte na realizácii alebo nekvalitnom materiáli.

- Našim klientom poskytujeme zľavu 5% z celkovej ceny diela pri záväznej objednávke prác minimálne 60 dní dopredu (nie je potrebné platiť zálohu). Je to dané tým že si môžeme lepšie naplánovať vlastný časový harmonogram a niekedy aj spojiť viacero objednávok materiálov do jedného celku a tým ušetriť na dopravných nákladoch.

 

Dá sa z liatej podlahy realizovať schodisko?

Áno. Z väčšiny materiálov vieme vyhotoviť aj schodiskové stupne, tak aby boli rovnaké ako liata podlaha. Ako podklad slúži železobetónová konštrukcia schodiska.
Schodisko musí byť pred realizáciou veľmi precízne murársky vyspravené. Samozrejme že realizácia schodov je veľmi náročná práca, časovo aj finančne náročnejšia ako bežná liata podlaha.

 

Ako je to s obvodovými špárami, t.j. soklami?

Na výber je viacero variant riešenia tohto detailu, avšak konkrétny typ musí byť dohodnutý už pred samotnou realizáciou. Môžu sa používať ľubovolné soklové lišty, napríklad parketové, osvedčené sú hliníkové L profily, alebo obyčajné drevené lišty, ktoré natrieme farbou podlahy. Riešenie prekrytia obvodovej dilatačnej špáry silikónovým tmelom, bez lišty je moderná varianta, ale pri kvalite stien a podlahových poterov v našich končinách je toto riešenie ťažko dokonale realizovateľné a tmel neprekryje všetky nerovnosti. Pri takomto riešení odporúčame stenu pri podlahe do výšky aspoň 3 cm, natrieť špeciálnou vodeodolnou farbou (môže byť aj vo farbe podlahy) aby sa pri umývaní mopom neznehodnotila.

 

Podlahové kúrenie

Liate podlahy sú vyslovene vhodné na podlahové kúrenie vďaka svojej malej hrúbke, vysokej tepelnej vodivosti a pevnému spojeniu s podkladom je odozva na podlahové kúrenie veľmi rýchla a takmer nedochádza k tepelným stratám ako pri iných podlahách.

 

Záručná doba

Na všetky liate podlahy poskytujeme záruku 24 mesiacov. Záruka sa vzťahuje na chyby a závady spôsobené firmou 4 Image alebo chybými materiálmi dodávateľov materiáov.

Každá podlaha, aj liata, používaním vykazuje známky povrchového opotrebenia, drobné škrabance a podobne. Toto je bežný jav a dá sa zlepšiť vhodnou a pravidelonou údržbou podláh. Bežné opotrebenie povrchovej vrstvy nemá za následok zníženie funkčnosti podlahy a nemôže byť predmetom reklamácie.

4 Image predlžuje záruku o ďalších 12 mesiacov (na 36 mesiacov) klientovi, ktorý uhradí všetky faktúry v termíne splatnosti. A tesne pred uvedením podlahy do prevádzky poverí 4 Image vykonať počiatočnú údržbu podlahy.

 

Cena?

Liate podlahy sú komplexné systémy. Napriek svojej malej hrúbke, nezriedka nepresahujúcej 3mm sa skladajú väčšinou z piatich a viac vrstiev. Každá z týchto vrstiev si vyžaduje prípravu, aplikáciu a vyschnutie zhruba jeden deň. Tento technologický postup sa pri serióznej realizácii zameranej na detaily nedá skrátiť.

Každá vrstva si vyžaduje čas, iný druh materiálu, iné náradie. A pri každej vrstve nám vzniká odpad (pretože nechceme riskovať že nám materiál nevyjde a bude vidno nadpájanie), náradie sa len ťažko použije druhýkrát, pretože materiál je dvojkomponentný a po zamiešaní vytuhne a nedá sa dobre očistiť. Ďalším faktorom je , že liate podlahy boli pôvodne vyvíjané pre priemyselné využitie a tomu zodpovedajú aj väčšie balenia jednotlivých materiálov, takže pri malých plochách mnoho materiálu ostáva nevyužitého. Dôležitým faktorom je aj logistika a dopravné náklady a vzdialenosť zákazky. Ako som už spomínal aj na malú zákazku potrebujeme cca 5 dní a každý deň treba prísť a vykonať technologický krok.

Vplyv na cenu má aj komplikovanosť pôdorysu.

Všetky tieto faktory výrazne ovplyvňujú cenu liatej podlahy. A tak sa môže stať že tá istá podlaha do kúpeľne o rozlohe 8m2 bude stáť aj päťkrát viac na meter štvorcový ako podlaha v celom dome o rozlohe 200m2.

 

Radi Vám vyhotovíme cenovú ponuku, stačí nám napísať mail, vyplniť priložený formulár, alebo zatelefonovať. Pre vyhotovenie cenovej ponuky potrebujeme od Vás nasledujúce údaje:

- Druh a farba podlahy z našej ponuky ktorá sa Vám páči (môže byť aj viac alternatív)

- Výmeru v m2, najlepšie poslať pôdorys s tabuľkou miestností vo formáte pdf.

- Lokalita

- Stav a druh podkladu

- Či máte podlahové kúrenie ak ak áno aké?

 

Orientačné ceny jednotlivých podláh v našej ponuke sú vždy ceny za bežný meter štvorcový danej podlahy pri podlahovej ploche priemernej zákazky, t.j. cca 120 m2, lokalite Bratislava a blízke okolie a pri vhodnom podklade.

 

Všetky nami uvedené ceny sú bez DPH.

 

Úplne najlepšie je nás po dohovore na 0918 999 171, prísť navštíviť osobne na našu prevádzku kde Vám ukážeme jednotlivé vzorky a pri dobrej káve si určite dohodneme aj lepšiu cenu.

 

Ekológia

Naše portfólio podláh zahŕňa celé spektrum výrobných postupov použitých materiálov, cez 100% ekologický a prírodný produkt Pietra di Venezia, cez cementové zmesi , až po syntetické živice. V každom prípade všetky výrobky sú produkované renomovanými výrobcami s ohľadom na ochranu životného prostredia.

 

Zdravie

Všetky naše podlahy sú zdravotne nezávadné. Buď sú na báze prírodných materiálov alebo syntetických živíc, ktoré však sú absolútne bezrospúšťadlové a tým pádom absolútne zdraviu nezávadné. väčšina našich produktov je certifikovaná pre použitie v zdravotníckych zariadeniach a potravinárskej výrobe (narozdiel od väčšiny dlažieb , parkiet, kobercov a pod., ktoré nespĺňajú takéto vysoké kritériá)

 

Deti

Našim cieľom je aby všetky naše produkty boli absolútne bezpečné, komfortné a odolné. Vďaka svojim vlastnostiam sú liate podlahy pružnejšie ako napríklad keramická dlažba a tak bezpečnejšie pri páde dieťaťa na podlahu.

 

Hluk

Vyššia pružnosť liatych podláh spôsobuje že podlahy majú veľmi dobrý útlm hluku.

 

Tepelná pohoda

Liate podlahy sú väčšinou veľmi tenké (od 3mm), vysoko pružné a pevne spojené s podkladom. Tieto vlastnosti zaručujú vysoký komfort, rýchly prestup tepla z podlahového kúrenia a tepelnú pohodu aj pri vypnutom kúrení. Liata podlaha je prirodzene teplejšia ako napríklad keramická dlažba takže aj s bosými nohami sa budete cítiť veľmi príjemne.

 

Domáce zvieratá

Vďaka ľahkej údržbe liatych podláh sú tieto ideálne pre vašich domácich miláčikov.

 

Oheň

Všetky naše produkty sú nehorľavé. Vrcholom požiarnej odolnosti v našej ponuke je liata podlaha Pietra di Venezia, ktorá je vyrobená zo 100% magnezitu, čo je produkt krotý odolá žiaru až do 800 st.C, a kvôli jeho vlastnostiam sa napríklad využíva vo vysokých peciach, kde sa taví oceľ, alebo z magnezitových tehál sa vyrábajú ohniská krbov.

 

Antistatika

Liate podlahy sú antistatické vďaka svojmu pevnému prepojeniu na podklad.

 

Opraviteľnosť

Liate podlahy sú opraviteľné. Vieme opraviť aj väčšie poškodenia. Pri niektorých druhoch podláh dokonca opravy vôbec nie je vidno.

 

Steny

Jednota je IN... rovnaká podlaha, rovnaká stena... pri väčšine produktov vieme aplikovať liate podlahy aj na steny.